ما با امکانات و طرح جدید برگشتیم ...

قالب متن نقل قول و کامنت در HTML

آموزش html

یک مقاله دیگر از سری مقالات آموزش HTML مقدماتی پیش روی شما قرار دارد که در آن به آموزش و معرفی سه فاکتور قالب بندی متن، نقل قول و کامنت در HTML می‌پردازیم.


همانطور که در سری دروس قبلی آموزش مقدماتی و همچنین مقاله «HTML چیست؟» گفتیم، HTML یک نوع زبان نشانه‌گذاری است که در واقع پیام خود به مرورگر را با استفاده از تگ‌ها منتقل می‌کند. با تگ‌ها و عناصر ، استایل، پاراگراف، عنوان و چند فاکتور دیگر آشنا شده‌ایم. در این درس به سه فاکتور دیگر این زبان می‌پردازیم.

عناصر قالب بندی HTML

در درس قبلی در مورد خصوصیت استایل در HTML یاد گرفتید. همچنین عناصر خاصی برای تعریف متن با معنای مشخص دارد. این زبان از عناصری مانند <b> و <i> برای قالب بندی خروجی مانند متن bold (برجسته) یا ایتالیک استفاده می‌کند. عناصر قالب بندی برای نمایش انواع خاصی از متن طراحی شده‌اند. در ادامه چند نوع از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

– <b>: برجسته کردن متن

– <strong>: متن مهم

– <i>: متن ایتالیک

– <em>: تاکید بر متن

– <mark>: متن علامت گذاری شده

– <small>: متن کوچک

– <del>: متن پاک شده

– <ins>: متن وارد شده

– <sub>: متن زیر

– <sup>: متن رو

عناصر <b> و <strong>

عنصر <b> متن را بدون هیچ‌گونه اهمیت یا تاکید بیشتر، پررنگ و برجسته می‌کند:

عنصر <strong> به متن قدرت داده و اهمیت معنایی به آن می‌بخشد:

 عناصر <i> و <em>

عنصر <i> متن را بدون اختصاص هرگونه اهمیت بیشتر به حالت ایتالیک تبدیل می‌کند:

عنصر <em> بدون اختصاص اهمیت معنایی، متن را به صورت تاکیدی تبدیل می‌کند:

به یاد داشته باشید که مرورگرها متن <strong> را به صورت <b> و متن <em> را به صورت <i> نمایش می‌دهند. البته در معنای این تگ‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. تگ‌های <b> و <i> متن برجسته و ایتالیک را تعریف می‌کنند اما تگ‌ها <strong> و <em> به معنای مهم بودن متن است.

عنصر <small> کوچک‌تر بودن متن را در یک سند تعریف می‌کند:

عنصر <mark> متن نشانه‌گذاری شده و هایلایت شده را تعریف می‌کند:

عنصر <del>  متن پاک شده یا حذف شده را مشخص می‌کند:

عنصر <ins>  متن وارد شده یا افزوده شده را مشخص می‌کند:

عنصر <sub> متن در زیر خط قرار گرفته را مشخص می‌کند:

عنصر <sup> متن بالاتر از خط قرار گرفته را مشخص می‌کند:

عنصر نقل قول

همان‌طور که در وب‌سایت‌ها و سندهای آنلاین مشاهده کرده‌اید گاهی لازم است گفته‌ای از شخصی در جایی از متن آورده شود. برای مشخص کردن و تفکیک آن متن از بقیه قسمت‌ها باید از عناصر مشخصی در HTML استفاده کرد که در ادامه با‌ آن‌ها آشنا خواهیم شد.

عنصر <q> برای نقل قول‌ های کوتاه

عنصر <q> در HTML یک نقل قول کوتاه (short quotation) را تعریف می‌کند. مرورگرها معمولا پیرامون این عنصر علامت نقل قول قرار می‌دهند. در زیر یک نمونه از آن را مشاهده می‌کنید.

عنصر <blockquote> برای نقل قول ها

عنصر <blockquote> بخشی را تعریف می‌کند که از منبع دیگری نقل شده است (Quotation). مرورگرها معمولا آن را به صورت فرو رفته نشان می‌دهند:

عنصر <abbr> برای اختصارات

عنصر <abbr> مشخص کننده یک اختصار (Abbreviation) یا مخفف (Acronym) است. مشخص کردن اختصار می‌تواند اطلاعات مفیدی به مرورگرها، سیستم‌های ترجمه و موتورهای جستجو بدهد.

عنصر <address> برای اطلاعات تماس

عنصر <address> اطلاعات تماس (نویسنده/ صاحب اثر) یک سند یا مقاله را مشخص می‌کند. این عنصر معمولا به صورت ایتالیک نمایش داده می‌شود. بیشتر مرورگرها قبل و بعد از این عنصر از شکست خطی استفاده می‌کنند.

عنصر <cite> برای عنوان شغلی

عنصر <cite> عنوان یک شغل (work title) را تعریف می‌کند. مرورگرها معمولا این عنصر را به شکل ایتالیک نمایش می‌دهند.

عنصر <bdo> برای لغو دو طرفه

عنصر <bdo> نشان‌دهنده لغو دو طرفه (bi-directional override) است. این عنصر برای نادیده گرفتن مسیر فعلی متن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کامنت در HTML

تگ‌های کامنت برای وارد کردن توضیح در کد منبع HTML به کار برده می‌شوند. می‌توانید با استفاده از سینتکس زیر به منبع HTML خود کامنت یا توضیح اضافه کنید:

توجه داشته باشید که در تگ آغازین یک علامت تعجب (!) وجود دارد اما در تگ پایانی این‌طور نیست. کامنت‌ها توسط مرورگر نمایش داده نمی‌شوند اما می‌توانند به مستندسازی کد منبع HTML کمک کنند.

با استفاده از کامنت‌ می‌توانید یادآوری‌ها و پیغام‌هایی را در کد منبع خود قرار دهید:

کامنت‌ها همچنین ابزاری فوق‌العاده برای رفع باگ‌ها هستند چون می‌توانید هر بار چند خط از کدها را برای کامنت گذاشتن انتخاب کرده و به دنبال خطاهای موجود در آن بخش بگردید:

کامنت های شرطی

گاهی ممکن است جایی لازم باشد تا توضیح دهید اگر شرایط ایجاد شود چه اتفاقی در HTML رخ دهد:

کامنت‌های شرطی برخی از تگ‌های HTML را برای اختصاصا اجرا شدن در اینترنت اکسپلورر تعریف می‌کنند.

معرفی سه فاکتور دیگر از HTML در این‌جا به پایان رسید. اگر می‌خواهید در روند آموزش طراحی سایت موفق و حرفه‌ای عمل کنید، حتما در این سری از مقالات آموزش HTML، از درس اول شروع کنید و برای هر بخش چند تمرین عملی انجام دهید. در قسمت بعدی مقالات آموزش مقدماتی، به سه عنصر رنگ، CSS و لینک در HTML می‌پردازیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان